Moderní absintová obnova
Ačkoliv v malém měřítku pokračovala výroba absintu i nadále ve Španělsku, jeho moderní oživení má svůj původ až v pádu železné opony a Československé Sametové revoluci v roce 1989.
Radomil Hill, český podnikatel, zdědil po otci malý lihovar z roku 1920 a rozhodl se, že s návratem na trh začnou produkovat absinthe. Prohlásil, že založil svůj nový produkt na starém rodinném receptu a že lihovar vyráběl absint už před komunistickou okupací. Hillův “absinth” byl agresivně uveden na trh ve Velké Británii ve spojitosti s tzv. “Bohemian absinth” rituálem, který spočívá v namočení kostky cukru v absinthu, jejím zapálení a zamícháním vzniklého karamelu ve sklenici. Tvrdili, že jde o historickou alternativou k tradičnímu francouzskému rituálu. Ve skutečnosti rituál vznikl v Praze počátkem 90. let. Je politováníhodné, že se tato parodie skutečného absintového rituálu stala světoznámá skrz populární filmy, jako byl Luhrmanův Moulin Rogue, či Z pekla od bratrů Hudheových.
Na počátku 20. století bylo běžnou praxí jednotlivých palíren, že v široké škále místních značek se objevovaly známé nápoje pro lokální trh a používání v koktejlech. Byly to často pouze hrubé napodobeniny originálů vyrobené z nakoupených esencí. Takže takový lihovar mohl vyrobit curacao, crème de menthe, kirschwasser, Chartreuse, anýzovku, Grand Marnier atd. Je možné, že to dělal i Hill a nějaký druh absintu, či absintové náhrady byl zahrnutý v jejich nabídce. Ceník rakouského lihovaru z roku 1930, který zahrnuje “Absynth” je znám a absintové náhrady byly vyráběny 50. letech i v USA, Velké Británii a Dánsku.
Nicméně neexistují žádné pádné důkazy existence českého absintu vyrobeného před rokem 1990. Žádné ceníky, katalogy, lahve, plakáty, faktury, nic. Zdá se, že by něco takového bylo předloženo, pokud by to existovalo. Mezi jediné stopy patří asi tři historické etikety českého absintu, mezi které patří absinthe od Josefa Archleba z Dobrušky – mimochodem krásná a téměř dokonalá kopie původní Pernod Fils etikety.
Dá se tedy říct, že neexistuje rozšířená česká “absintová tradice” před zahájením produktů Hills. O tom, zda absinthe, či rádoby absinth existoval v Čechách i před rokem 1990 se pouze spekuluje. Bez ohledu na to všechno prodej modro-zeleného Hillova absinthu během roku 1990 vzlétl. Zejména pak ve Velké Británii, kde inovativní reklamní kampaň udělala z absintu “must have” alkohol v známých nočních klubech a barech.Ostatní čeští i zahraniční výrobci následovali příkladu a dnes je tento druh “absinthu” produkován mnoha výrobci z Německa a východní Evropy. Někteří prodávali svůj nápoj poctivě jako absintovou náhražku, jiní jej opředli sítí pověr a fám, které z něj udělaly halucinogenní drogu či afrodiziakum.
Obchodní úspěch Hilla a jeho následovníku měl neočekávaný pozitivní vedlejší efekt: pomalého znovuzrození francouzského a švýcarského absintového průmyslu. V roce 1988 přijala EU úroveň povoleného maximální množství thujonu o 10 mg/l v absintech a 35 mg/l v alkoholech typu bitter (což fakticky také zahrnuje většinu absintů). To bylo následováno celkovou liberalizací dalších omezujících předpisů ve Francii a Švýcarsku. Nyní tam existuje značný počet absintových výrobců. Bohužel mnoho z nich vyrábí absint pochybných kvalit – některé jsou opakem toho, co by měly být a postrádají tradiční bylinné ingredience.
V roce 2007, během uvolnění zákazu absintu v USA, vstoupilo v platnost, že destiláty s méně než 10 ppm thujonu mohou být považovány za “bez-thujonové” a tak lze použít název absinthe. 10 ppm je v podstatě na podobné úrovni 10mg /l standardu EU. V USA jsou uplatňovány přísnější předpisy o označování a absinty s více než 10 mg, ale méně než 35 mg thujonu, které jsou legální v EU, jsou tam zakázány.
V České republice, zemi tak nechvalně známé svými „bohémskými“ a v zahraničí tak opovrhovanými absinty se situace silně zlepšuje. Absintovou obnovu má na svědomí lihovar Žufánek, který svými třemi absinty – St. Antoine, La Grenouille a L’Ancienne stojí za prvním úspěchem českých absintů na náročném zahraničním trhu.
Zpět do rubriky 3. Důsledek | Zpět na otázky a odpovědi